Koszyk

Zaloguj            Zarejestruj

Dziecięcy świat zabawy

Dzieciństwo

to najradośniejszy okres w życiu człowieka. Jedną z głównych ról w prawidłowym rozwoju naszych dzieci odgrywa zabawa. Pozwala poznawać i odkrywać świat. Jest niezbędna do zapewnienia prawidłowego rozwoju. Rozwija kreatywność, wyobraźnię przestrzenną, zręczność i motorykę. Zabawa wpływa znacząco na rozwój socjalny dzieci – wykształca umiejętność pracy w grupie, negocjowania, dzielenia się oraz rozwiązywania konfliktów co ma ogromny wpływ na rozwój inteligencji emocjonalnej. Przyczynia się do dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.

Dziś rodzice martwią się zmianą zwyczajów zabawowych dzieci oraz wypieraniem klasycznych jej form przez wszechogarniającą technologię.

Obawy te, jak się okazuje, są jak najbardziej zasadne. Dzieciom, podobnie jak dorosłym, zagraża siedzący tryb życia. Liczne badania potwierdziły również, że duża ilość czasu spędzona w wirtualnym świecie komputerowym zastępuje zabawę manualną i ruch na świeżym powietrzu. Jak zatem zapewnić dziecku prawidłowy rozwój?

Współczesne maluchy stały się odbiorcami wszechobecnej rozrywki masowej. Wiemy, że telewizja ma znaczący wpływ na rozwój dziecka i może wzmacniać pozytywnie, jak i negatywnie rozwój dziecka. Co dobrego przyniesie dziecku oglądanie programów telewizyjnych? Poszerzą wiedzę, wzbogacają zasób słów. Negatywnym aspektem jest niezaprzeczalny fakt wspomnianego wyparcia innych form aktywności. Obserwujemy, że dzieci przestają czytać książki, nie grają w gry i zabawy na świeżym powietrzu, nie wiedzą co to majsterkowanie, gotowanie, szycie lub kontakt z rówieśnikami.

Mimo pokoju pełnego plastikowych zabawek twierdzą, że nie mają co robić i nudzą się. Niebezpieczne jest to, że telewizja nie pozostawia przestrzeni na wyobraźnię i fantazję. W stale rozwijającym się i niedojrzałym układzie nerwowym dziecka nadmiar bodźców znacząco przeciąża system nerwowy, co prowadzi do uczucia niepokoju i agresji.

Badanie

przeprowadzone dla Archives of Pediatric & Adolescent Medicine pokazało, że „dzieci powinny bawić się na zewnątrz” , oraz iż zdecydowanie i stanowczo  „należy na nowo wprowadzić do życia dzieci czas zabawy, który wydaje się stopniowo zanikać”.

Jeśli jesteśmy świadomymi, odpowiedzialnymi rodzicami, zadbajmy o wdrożenie zaleceń ekspertów. Pierwszym krokiem, mogącym w znaczący sposób ułatwić nasze zadanie, będzie wybór odpowiedniej zabawki. Do tego tematu przejdziemy w następnym artykule.

Jako podsumowanie zestawmy w podpunktach najważniejsze korzyści płynące dzieciństwa pełnego zabawy:
rozwija myślenie przyczynowo skutkowe oraz twórcze myślenie, inteligencję i pomysłowość
daje możliwość gromadzenia doświadczeń
pozwala poznać i zrozumieć świat
podwyższa zdolność obserwacji i oceny
pozwala poznawać samego siebie
korzystnie wpływa na rozwój fizyczny dziecka
wychowuje oraz rozbudowuje komunikację i empatię
przystosowuje do wykonywania pracy
rozszerza kompetencje społeczne i wzorce zachowań
uczy rozwiązywać problemy i przezwyciężać trudności
uczy też współdziałania oraz podporządkowywania się zasadom społecznym wywołuje uczucie satysfakcji, radości i zadowolenia.

Szczególnie polecamy

Wielki Bujak XXL

599.90  199.90 

Bujak Wielofunkcyjny Omni

99.90 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *